Jak urządzić balkon lub taras w 2021 roku? Przegląd najpopularniejszych trendów.

Nie jest tajemnicą, że w obecnych koronawirusowych czasach, masowo zaczęliśmy remontować i odświeżać nasze mieszkania i domy. Jest jednak jeden element naszych czterech kątów, którego urządzanie stało się nad wyraz popularne- a są nimi balkony, tarasy i przydomowe ogródki. Nie jest to w zasadzie niczym dziwnym- przez 2 miesiące domowej izolacji wszyscy pragnęliśmy jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, stąd też rosnące zainteresowanie właśnie tą przestrzenią naszych mieszkań. Warto takż

Inspiracje
25. Jun 2020
677 views
Jak urządzić balkon lub taras w 2021 roku? Przegląd najpopularniejszych trendów.

Co się zmieniło?

Jedną z obserwowanych zmian jest chociażby fakt, że balkony zaczęły spełniać zdecydowanie więcej dodatkowych funkcji, niż dotychczas. Stały się miejscem integracji z sąsiadami, a często także jedyną strefą, w której można spokojnie odetchnąć w tej całej, niekorzystnej dla nas sytuacji. W poniższym artykule przedstawimy Wam zatem najpopularniejsze trendy balkonowe, a także pokażemy garść inspiracji- mamy nadzieję, że pomogą Wam one w urządzeniu własnej, wyjątkowej przestrzeni na świeżym powietrzu.

Pierwszym, najbardziej wyraźnym trendem w urządzaniu balkonów i tarasów jest niewątpliwie… ekologia!
Tak, to właśnie ekologia jest zdecydowanie dominującym trendem 2020 roku. Producenci mebli balkonowych i ogrodowych stawiają przede wszystkim na ekologiczne surowce, oraz materiały pochodzące z recyklingu. Trend ten pojawia się coraz częściej także w wielu innych dziedzinach- modzie, motoryzacji, czy w kosmetologii. Dzieje się tak dlatego, że dbanie o środowisko stało się jedną z najbardziej cenionych przez społeczeństwo wartości. I bardzo dobrze! Świadczy to bowiem o konsumenckiej dojrzałości i zrozumieniu, że troska o planetę jest konieczna nie tylko ze względu na nas samych, ale jest w zasadzie obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń- naszych dzieci, wnuków i prawnuków.

Jak zatem przygotować idealne, ekologiczne miejsce do wypoczynku na balkonie lub tarasie?

Po pierwsze, dokładny plan.

Zaplanuj dokładnie projekt swojego balkonu, aby wiedzieć, jakie elementy wyposażenia, rośliny i materiały powinny zostać użyte- dzięki temu będziesz mógł zbudować jego spójną koncepcję. Warto przede wszystkim postawić na oryginalność i własny pomysł- przecież to właśnie Ty masz czuć się wyjątkowo na swoim balkonie czy tarasie. Rozważ zatem różne style: od rustykalnego, poprzez nowoczesny, aż po stuprocentowo naturalny. Zastanów się, czy chcesz zorganizować wszystko w jednej monokoncepcji, czy chcesz pobawić się inspiracjami i stworzyć niepowtarzalny, stylizacyjny koktajl.

Poniżej przedstawiamy garść inspiracji, które mogą pomóc w tym zadaniu:

A co jeśli nasz balkon ma zaledwie kilka metrów kwadratowych?
Spokojnie, nawet jeśli Twój balkon nie jest największy na świecie, zawsze możesz dzięki swojej kreatywności urządzić go tak, że bez problemu będzie spełniał on swoją wypoczynkową rolę. Warto zatem rozważyć kilka elementów wyposażenia, które sprawdzą się na małych powierzchniach. A są nimi chociażby wielofunkcyjne, składane meble, dzięki którym możesz zaoszczędzić miejsce i maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Jeżeli chcesz osłonić się przed słońcem, rozważ markizę zamiast parasola. Postaw też na zagospodarowanie nieużywanego miejsca- wtedy masz stuprocentową pewność funkcjonalnego wypełnienia całej balkonowej przestrzeni. Pomyśl o kwietnikach na poręczach lub pomiędzy nimi. Na koniec, aby optycznie zwiększyć jego powierzchnię, zaaranżuj balkon w jasnych barwach, które będą odbijały więcej światła i dzięki temu wizualnie go powiększą.

A co z loggią?
Istnieje także pewien specyficzny rodzaj zadaszonego balkonu, zwany loggią. Umieszczona najczęściej we wnęce elewacji budynku, loggia daje nam nieco inne możliwość aranżacji. Zabudowany sufit pozwala na umieszczenie podwieszanych, ciekawych elementów wyposażenia- roślin, wieszaków, czy innych rozmaitych akcesoriów. W loggi możemy też umieścić innego rodzaju rośliny niż te na klasycznym balkonie- głównie z powodu zdecydowanie większego zacienienia. Na suficie możemy także zainstalować specjalną kratkę umożliwiającą rozwój gustownych roślin pnących.

Podsumowanie

Na zakończenie chcemy zauważyć, że wyposażenie balkonu należy planować z pewnym wyprzedzeniem. Mimo, że mamy dopiero początek czerwca, to czas na balkonie będziemy spędzać przecież głównie w lato- kiedy temperatury będą wyższe, niż obecnie. Dlatego też pamiętajmy chociażby o miejscu na stolik, na którym będzie można postawić orzeźwiający, zimny napój, a także książkę która umili nam relaksujący wypoczynek.