Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym? 5 skutecznych porad

Nie jest tajemnicą, że utrzymanie porządku w pokoju naszej pociechy nie jest łatwym zadaniem. Dokazując podczas zabaw, dzieci niejednokrotnie zostawiają swój pokój w stanie niemal uniemożliwiającym swobodne poruszanie się po jego obszarze. Jak zatem utrzymać porządek w pokoju dziecięcym? W poniższym poradniku przedstawimy 5 skutecznych porad, dzięki którym będziemy mogli utrzymać pokój malucha w ładzie i porządku.

Porady
25. Jun 2020
466 views
Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym? 5 skutecznych porad

Po pierwsze, uczmy nasze dzieci jak najszybciej, jak utrzymywać czystość w pokoju. Oczywiście najlepszą metodą jest nauka poprzez zabawę- dlatego też warto naukę przeprowadzać w atmosferze gry i przyjemności, aby dziecko pozytywnie kojarzyło wykonywanie tego obowiązku. Unikajmy przede wszystkim używania czynności sprzątania zabawek jako kary- wtedy można mieć pewność, że dziecko nie będzie skłonne do trzymania porządku w pokoju, ponieważ będzie negatywnie kojarzyło tę czynność. Najlepszą metodą w tym kontekście jest uczenie dzieci odkładania zabawek na konkretne miejsce jako element kończący zabawę.

Po drugie, aby dziecko mogło odkładać zabawki na miejsce, musi wiedzieć, gdzie to miejsce konkretnie się znajduje- i do tego celu możemy użyć całej palety rozwiązań. Począwszy od koszy, pojemników, skrzyń, a kończąc na meblach takich jak chociażby półki, regały czy szafki.

Po trzecie, bądźmy spójni i konsekwentni. Spójność polega na tym, że jeżeli ustalamy jakąkolwiek zasadę, to sami jako pierwsi jej przestrzegamy. Dotyczy to nie tylko utrzymywania porządku- jeżeli uczymy dziecka, że nie chodzimy w butach po mieszkaniu, to sami przestrzegajmy tej zasady. Wtedy nasze słowa brzmią zdecydowanie bardziej wiarygodnie i mają silniejsze oddziaływanie.

Bądźmy przykładem dla naszego dziecka. Wszyscy przecież wiemy, że małe dzieci zupełnie nieświadomie naśladują nasze zachowania! Tylko dzięki naśladownictwu są w stanie nauczyć się wiązać buty, jeść posiłki sztućcami czy zawiązywać szalik na szyi. To samo dotyczy dbania o porządek.

Po czwarte, rozważ rotację zabawek. Jeżeli ich ilość zaczyna być przytłaczająca, ale dzieciom trudno się z nimi rozstać- przemyśl sezonowe przechowywanie części z nich w komórce lokatorskiej czy też w innym schowku, gdzie obok ozdób bożonarodzeniowych będą mogły spokojnie poczekać na moment ponownego użycia. Możemy być pewni, że po kilkumiesięcznej przerwie nieużywane zabawki będą z radością i sentymentem znowu uwielbiane przez nasze pociechy. Jest to także doskonały sposób na ograniczanie zakupu nowych zabawek, a dzięki temu zyska zarówno nasz portfel, jak i środowisko naturalne.

Po piąte, zainwestuj w wielofunkcyjne meble i dodatki. Szczególnie na małych metrażach warto jest rozważyć wielofunkcyjne skrzynie czy meble, które z jednej strony funkcjonują jako biurko czy siedzisko, a z drugiej strony kryją w swoim wnętrzu ogromną przestrzeń na zabawki, na które zwyczajnie brakuje miejsca.

Podsumowanie.
Mamy nadzieję, że te pięć porad okaże się przydatnych i praktycznych w Waszym domu. A może sami macie jakieś nietuzinkowe sposoby na utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym? Koniecznie dajcie nam o tym znać w komentarzach!