Koszt remontu i urządzenia mieszkania

Jakim wydatkiem w rzeczywistości jest wyremontowanie i urządzenie mieszkania?

Informacje
25. Jun 2020
559 views
Koszt remontu i urządzenia mieszkania

Każdy z nas, niezależnie od tego czy kupuje nowe „M”, czy remontuje obecne, zastanawia się ile finalnie będzie kosztowało go przygotowanie wymarzonych czterech kątów. Począwszy od prac remontowych, poprzez zakup materiałów, na meblach i wyposażeniu kończąc- planujemy budżet i liczymy na to, że zmieścimy się w założonych widełkach.

Aby pomóc w tym zadaniu zajmiemy się w niniejszym artykule wyceną, oraz wskazówkami przy szacowaniu kosztów na które musimy się przygotować remontując i urządzając mieszkanie.

Nie jest tajemnicą fakt, że część prac można wykonać samodzielnie, a nowe meble zastąpić używanymi. Aby jednak zachować pewną spójność podliczania wydatków przyjmijmy, że całość prac zlecamy ekipie remontowej, a interesują nas wyłącznie nowe meble.

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu?

Oczywiście, istnieje wiele parametrów różnicujących finalny koszt remontu czy zakupu mebli. Nie trzeba specjalnie rozwodzić się nad tym, że koszt ten może się diametralnie różnić w zależności od jakości wybranych płytek w łazience, zabudowy kuchennej czy mebli w salonie. Na potrzeby niniejszej analizy załóżmy zatem, że decydujemy się na użycie średniej lub wysokiej jakości materiałów.

Po pierwsze zatem, jeżeli planujemy remont zagospodarowanego mieszkania, to w porównaniu do standardu deweloperskiego czeka nas kilka dodatkowych kosztów. A są nimi:
- wyniesienie i utylizacja starych mebli

- doprowadzenie mieszkania do stanu umożliwiającego prace remontowe (skucie kafli w łazience, zdarcie starej podłogi, usunięcie tapety ze ścian oraz starych zamontowanych mebli jak np. zabudowane meble kuchenne)

- naprawa wszelkich usterek w instalacji elektrycznej czy wodno- kanalizacyjnej, które umożliwią wdrożenie naszego projektuTe koszty należy na początku oszacować w zależności od tego, ile działań „przygotowawczych” trzeba podjąć przed właściwym remontem.

Jeżeli nasze mieszkanie jest już przygotowane do wykończenia- Ile może ono finalnie kosztować?

Należy przyjąć, że co najmniej 2000 zł/m2. Jest to jednak absolutne minimum, które należy zakładać przy użyciu relatywnie dobrych materiałów, oraz wysokiej jakości mebli.

Aby precyzyjnie wyliczyć koszt urządzenia mieszkania niemal co do złotówki, można skorzystać istniejących w sieci kalkulatorów, umożliwiających przeliczenie kosztów remontu w zależności od wybranych elementów wyposażenia oraz poszczególnych materiałów.

Wykończenie mieszkania przez dewelopera.

A ile kosztuje wykończenie mieszkania deweloperskiego?
Jeżeli decydujemy się na mieszkanie od dewelopera, bardzo często możemy rozszerzyć zakup o wykończenie mieszkania. Oferty deweloperów są oczywiście zróżnicowane, aczkolwiek najczęściej wykończenie mieszkania przez dewelopera obejmuje:


- panele/ kafle podłogowe w całym mieszkaniu

- parapety wewnętrzne

- framugi i drzwi wewnętrzne

- montaż oświetlenia

- pomalowanie ścian

- armaturę w łazience (prysznic/wanna, umywalka i sedes)

Można powiedzieć, że dostajemy w zasadzie wykończone mieszkanie, a to w co musimy je wyposażyć, to zabudowa kuchenna i meble. Plusem takiego rozwiązania jest niewątpliwie możliwość otrzymania rozszerzonej gwarancji na usługę wykończeniową, a także ominięcie sporego stresu związanego z poszukiwaniem i pilnowaniem ekip remontowych. Minusem jest to, że mamy najczęściej do wyboru jedynie wąski wachlarz materiałów i armatury oferowanej przez dewelopera. Cena za tego typu usługę różni się oczywiście od jakości użytych materiałów, ale najczęściej oscyluje ona od nawet 900 zł/m2 do około 1400 zł/m2 w mieszkaniach ze średniej półki cenowej.